Кольчуга-М

Матеріал з Файна Меморії

(Перенаправлено з Інкубатор:Кольчуга-М)
Перейти до: навігація, пошук
Kol4yga M 01.jpg

Розробка об’єднання «Топаз», м. Донецьк

Зміст

[ред.] Навіщо про це тут

За роки Незалежності нашої країни ми з Вами (так, і Ти, аноне, теж), звикли, що Україна — навіть не аграрна (бо ж колгоспи розігнали, трактори розікрали, дядько — фермер краще посадить суниці, аніж посіє гречку), а просто відстала у всіх питаннях держава. Бо у них є Нісани, Лексуси, Мерседеси, а у нас вже немає навіть Запорожця — одні лише вузькоокі «Дєу-Мендєу». Наші інженери торгують шкарпетками Житомирської панчішної фабрики на ринках. Хто швидший і вправніший — давно вже працює на дядьків Білла чи Сема по Нью-Йоркщинах чи Торонщинах. Наші ж політики лише їздять «на уклін» до Мєдвєдо-Путіних: «Скиньте нам пару копійок на газ, бо ми ж такі бідні!». При цьому за кількістю Майбахів країна займає перше місце в Європі.

Ми звикли, що усі ми в у великій дупі комплексах; комплексах неповноцінності і меншовартості.

Професори у наших вишах радять студентам файно вчитися, бо «лише тоді Ви зможете поїхати працювати за кордон і чогось досягти в житті». «Чогось досягти» інженерові у Цій Країні навіть не розглядається, як варіянт.

[ред.] І раптом

І раптом — всесвітній кіпіш. Якихось три українських Крази, що у світі і за вантажівки не рахуються, об’єднані в якийсь комплекс — і хвалені американські Стелси — «невидимки» по пару мільйонів баксів штука — падають, наче груші-гнилички по осені, не такі вже й «невидимки», як здавалося б… А причина кіпішу — «Кольчуга-М»

[ред.] Призначення

Сабж, на відміну від описуваних вундервафель, не стріляє, не поливає розпеченим вогнем, не сіє отруйні речовини навколо. Про «Кольчугу» ніхто ніколи не співатиме пісень:

Гремя огнем, сверкая блеском стали
Пойдут машины в яростный поход… (далі там — пам’ятаєте — про Сталіна з Ворошиловим; це вже не наша тема…)

Зате «Кольчуга» — то є очі і вуха систем ППО, те, що дозволяє «бачити» засоби нападу супротивника, самому при цьому лишаючись прихованим від його засобів технічної розвідки. При цьому комплекс розгортається далеко-далеко від лінії безпосереднього зіткнення.

Станція пасивної радіолокаційної розвідки — «Кольчуга-М» призначається для контролю РЕЗ [1] з імпульсним і безперервним випромінюванням [2] в діапазонах частот 135—170, 230—470 і 750-18000 МГц.


По своїй ефективності українська «Кольчуга» перевершує усі скільки-небудь схожі на неї комплекси.

Втім, справа не лише в цій самій ефективності, що само по собі теж дуже важливо, скільки в принциповому підході до рішення задачі виявлення і розпізнавання наземних, морських і повітряних об’єктів.

У марафоні впровадження сучасних зразків озброєнь компанії зробили ставку на так звані стелс-технології. Іншими словами, вони експлуатували одвічну мрію будь-якого військовика зробити свою зброю невидимою, а, отже, і невразливою.

Для цього пускалися в усі тяжкі:

Слід зауважити, їм багато що вдалося. Окрім одного — обійтися без локаторів на цій техніці. Без них вона сліпа і глуха. У минулих локальних війнах ці самі локатори насамперед засікали засоби протиповітряної оборони супротивника, знищували їх і вже потім повністю панували в небі. Зробити це було не особливо складно: засоби ППО супротивника, виявляючи себе, самі активно шукали ворога.

Не посилаючи ніяких сигналів, ведучи пасивну радіотехнічну розвідку, «Кольчуга» працюює за принципом тропосферного поширення, не лише виявляє, але і розпізнає об’єкт. У її пам’яті усі їх зразки. При цьому нападаюча сторона зовсім не підозрює, що «спіймана». По-перше, у неї нічого немає на екранах, по-друге, «Кольчуга» знаходиться не в прямій видимості, а за 600-800 [3] кілометрів, а раз так — значить, і приводів застосовувати заходи для свого захисту ніби немає ніяких [4].

Kol4yga M 02.jpg

[ред.] Трішки характеристик

Для переконливості приведемо ті самі підвищені технічні параметри комплексу [5]

[ред.] На озброєнні

Сьогодні комплекс пасивної радіотехнічної розвідки українського виробництва Кольчуга знаходиться на озброєнні таких країн як:

Також у світових стрічках новин часто з’являються неправдиві повідомлення про продаж цих комплексів Ірану. Ці повідомлення дуже схожі на ті які були під час розпалювання конфлікту в Персидській затоці. Тоді західні засоби масової інформації заявляли про продаж 4 комплексів Кольчуга збройним силам Іраку і звинувачували Україну в порушенні санкцій накладених проти Республіки Ірак.

[ред.] Комусь, можливо, цікаво

[ред.] А як починалося

Народилася «Кольчуга» в Курську. Серійний випуск першого покоління цих станцій об’єднання «Топаз» здійснювало з 1987 року. Проте новий час і нові обставини зажадали і нового потенціалу для комплексу, з чим, об’єднавши свої зусилля, учені і виробничники України блискуче впоралися, викликавши тим самим чималий резонанс у світі озброєнь.

Випробування нового комплексу «Кольчуга» успішно пройшло в листопаді 2000 року і відтоді військові кола багатьох країн добре засвоїли «билинне слово».

[ред.] В інтернетах

[ред.] Примітки

На жаль, фото не вельми якісне. Такий він, «Радянський Авакс» комплекс А-50, чи «Джміль» на базі Іл-76, про який йдеться у статті
  1. РЕЗ — радіо-електронні засоби
  2. Це є пасивна радіолокація. На відміну від активної, коли комплекс сам опромінює об’єкт спостереження, а потім, скажімо, за різницею доплерівської частоти визначає швидкість, напрям руху, ідентифікує об’єкт, Кольчуга НІЧОГО не випромінює.
  3. Щоб Ви могли порівняти, нв таких віддалях 20 років тому працювали самі передові системи розвідки: на базі «Авакса» у піндосів, і подібний комплекс на ІЛ-76 в СРСР. За незалежної України унікальних фахівців з цього комплексу у 1992—1993 рр. масово списували за непотрібністю. Так от, літак-розвідник баражував на своїй території саме на 600—650 км від лінії фронту, а через нього, як ретранслятор, здійснювалася як засічка цілей, так і видача команд на засоби знищення.
  4. Як в США «Авакс», так і відповідні совіцькі комплекси створювалися і приймалися на озброєння на початку 1980-х років, коли зароджувалася теорія бойового застосування високоточної зброї. Ідея наступна: засоби вогневого враження порівняно близько від кордону чи лінії фронту, а пункти управління — у глибоких тилах. Так само десь у глибоких тилах, на 500—600 км над своєю територією мирно літає аеропланчик чи гелікоптер із апаратурою радіотехнічної розвідки на борту. За рахунок висоти польоту авіатор «бачить» куди далі, аніж його піхотний колега. Виявив ціль — доповідь на КП, відтіля команда на засоби вогневого подавлення — і сюрпрайз у вигляді ракети в сопло двигуна, чи десь біля локатора, що випромінює
  5. Щоб не забивати статтю цифрами, дамо посилання: кому цікаво, більш детальні характеристики є тут.
  6. Зокрема середньоквадратичне відхилення виміру частот — найбільш інформативних параметрів для визначення типів виявлених станцій радіолокацій — складає у «Кольчуги» 0,4 Мгц, тоді як у російської «Веги» — 0,5-1,0 Мгц, у американського «Авакса» — 1,0 Мгц а у чеської «Віри» взагалі 3,6-21,0 Мгц.
  7. Якщо провести приблизні нескладні підрахунки за Малєніним-Бурєніним чи «Математикою Пупкіна з картинками»
  8. «Кольчуги» поміщають в спеціальні камери, де температура міняється від плюс 50 до мінус 50. І нічого, працюють, як годинник, як і належить справжній «Кольчузі»
Особисті інструменти
Простори назв
Варіанти
Дії
Навігація
Братні проекти
Інструменти