Мамай

Матеріал з Файна Меморії

Перейти до: навігація, пошук
я козак Мамай - краще мене не займай ;-)

Мамай або козак Мамай, козак-мамай - легендарний і надзвичайно кумедний український козак-характерник, козак-бродяга, народний святий, який за розповідями досі кочує світом, помагаючи добрим і кумедним людям і наставляючи на шлях істинний злих і серйозних.

Козак Мамай у світогляді, народній творчості, казках і піснях українських козаків, вільних людей козацької України відігравав ту саму роль, що ходжа Насреддін ("захисник віри") у світогляді народів Середньої Азії і мусульманського світу. В деякому сенсі можна говорити, що ходжа Насреддін - це козак Мамай у творчості народів Середньої Азії. Образ козака Мамая, козака-мандрівника має спільні риси з іншим персонажем українського фольклору - Марком Проклятим, але є одна важлива відмінність - на відміну від Марка, козак Мамай ходить по світу з власної волі, а не заради того, щоб спокутувати тяжкі гріхи.

Український радянський письменник Олександр Ільченко у своєму творі "Козацькому роду нема переводу або Мамай і Вогонь-Молодиця" згадує про козака Мамая наступним чином:

"Образ козака Мамая живе у народі не одну сотню літ. І не дві. І не три. Деякі його сучасники свідчать про знайомство з тим характерником-запорожцем в дуже давні часи, десь ще при зародженні Січі

Інші разом з ним пліч-о-пліч воювали у славному війську Зіновія-Богдана Хмеля.

Треті зустрічали його на шляхах України вже після того, як народився на світ Тарас Григорович Шевченко. Був між ними і мій прапрадід"

"Ось так він, вірно, і ходив по нашій щедрій землі, мудрості да хитрості з віку у вік набираючись, ходив і ходить, затим що живий він, мабуть, і тепер, веселий і непереможний, визваний до життя у глибині минулих віків силою народної фантазії, - не Хитрий Петро болгарський, не Ойленшпігель німецький, не Совесдрал польський, не Домишлян сербський, не східні мудрагелі - Мушфікі або ходжа Насреддін, не румунські Пекале і Тендале, а таки наш козак - Мамай, своєрідне втілення українського характеру, вічно живий образ волелюбства, стійкості і безсмертя народу, Козак Мамай, що на протязі століть, від усяких ворогів відбиваючись, леліяв давню мрію: не воювати, не насильничати, не ярмити нікого, а у себе вдома - сіяти хліб, класти камінь, будувати, - Козак Мамай - бродяга-запорожець, воїн і гультяй, жартівник і філософ, бандурист і співак, бабій і одночасно - монах, простакуватий і мудрий чарівник, безстрашний лукавець, - в нього і в ступі пестом не попадеш, - народний герой, якого іскону знають люди на Україні, хоч про нього над Дніпром ні казок не сказували, ні пісень не складали.

Ні казок ні пісень!

А прославив Козака народ-художник.

По берегам Дніпра-Славути, по стародавнім козацьким і селянським хатам - на кленових і дубових полотнищах дверей, на килимах, на кафельних печах, на глечиках, на тарілках, на кованих скринях, на масляними фарбами писаних картинах, навіть на липових колодах вуликів часто можна було бачити самі різні образи Мамая, тисячі перемін його поличчя, всі з новими особливостями мандрів, з новими і новими підписами, вільно розтлумаючими діяння і нрав героя, тисячі сюжетів, що возносили в народі славу Козака."

Напис на одній зі стародавніх картин з козаком-мамаєм:

«Не завидую нікому — ні панам, ані царю.
Богу своєму святому я за все благодарю!
Богу своєму святому я за все благодарю!
У ділах своїх ісправен, я вовік не пропаду».

Див.також

Особисті інструменти
Простори назв
Варіанти
Дії
Навігація
Братні проекти
Інструменти