Святий Насреддін

Матеріал з Файна Меморії
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
св. Насреддін верхи на віслюку, який втілює серйозність

Кумедний Ходжа, Ходжа Насреддін (араб. Насир ад-Дін - Захисник Віри) - веселий, життєрадісний і кумедний чолов'яга, справжній козак по нашим сільським поняттям, вільний по волі Божій, а не царській чи панській, персонаж численних казок, легенд та історій народів центральної Євразії, Великого Степу і Великої Тартарії, Золотої Орди, Туреччини, Аравії, Близького Сходу, Кавказу, Середньої Азії, Російської імперії і країн Радянського Союзу. Відомий також під іменами Кожеке, Кожанасир, Святий Ходжа, Святий Насреддін.

Кумедна людина, легендарний великий мусульманський і суфійський святий Аравії і Середньої Азії, громадянин імперії Орди.
Відомий своїми лузлами в усіх кінцях Орди ще за свого життя. Історії про те, як він збирав лузли переповідають багатьма мовами світу. Сучасник Тамерлана.

За словами деяких байкарів український козак Мамай це рідний брат або побратим по духу Кумедного Ходжі. За словами інших український козак Мамай це сам Кумедний Ходжа в одній з його іпостасей.

Ім'я[ред.]

Помилка створення мініатюри: Файл не знайдено
Привіт алейкум! ва алейкум привіт!

Ім’я Насреддін або Насир ад-Дін перекладається як Захисник Віри, тобто людина, що стала на захист кумедної віри від брудних лап занадто серйозних людей.

Казки і книги[ред.]

Радянський письменник Борис Привалов наступним чином пише про Кумедного Ходжу в своїй книзі "Веселий Мудрець":

"В Азербайджані, Узбекистані, Татарії і багатьох інших республіках нашої вітчизни, а також на всьому Сході — від Сирії до Афганістану — немає більш відомого героя веселих казок, як Насреддін ходжа

В невеликому узбецькому кишлаку один старий озадачив мене: виявляється, його дід, відомий в народі сказитель, николи не веселив слухачів анекдотами про Насреддіна!

«Як же так? — здивувався я. — Адже про ходжу Насреддіна знає кожен малюк в Узбекистані!»

«Ти неправильно зрозумів мене, - посміхнувся дід. — Дід мій ніколи не розповідав коротких жартів про Великого Ходжу. Він знав довгі історії про Насреддіна. Він чув їх од свого діда, а той — од свого. Але тоді ми були неграмотні, і ніхто не записував наших казок. Ось і трапилось так, що од більших історій уціліли тільки маленькі жарти»."

Джерела Казки[ред.]